Zawilec mieszkańcowy
Anemone ×hybrida
Fot. Katarzyna Wojewódka ©cogdziesadzic.pl
Rodzaj
bylina
Kolor kwiatu
biały, różowy
Kwitnienie
VII-X
Stanowisko
Słoneczne/ Półcieniste
Wysokość
30-100 cm
Rozstawa
30-60 cm
Zapotrzebowanie na wodę
Przeciętne
Gleba
Przepuszczalna/ umiarkowanie wilgotna/ żyzna
Wymagania
Przeciętne
Ph gleby
Obojetna/Lekko kwaśna
Zimozielone
Nie
Opis, wymagania, uprawa
Zawilce są byliną kwitnąca późnym latem i jesienią. Wypełniają rabaty, gdy większość innych kwiatów już przekwita i wyróżniają najczęściej białymi lub różowymi kwiatami, które rozświetlą cieniste zakątki w ogrodzie. Zawilce w zależności od odmiany osiągają wysokości między 80 cm do ponad metra w trakcie kwitnienia, ale są też niższe odmiany wyrastające do 30-40 cm.
Zawilce najlepiej rosną na stanowisku półcienistym ale tolerują też słońce. Preferują glebę próchniczną, przepuszczalną i utrzymującą wilgoć. Latem rośliny podlewamy systematycznie i ściółkujemy - jest to szczególnie potrzebne w pierwszym roku po posadzeniu. Wiosną nawozimy, najlepiej nawozem organicznym. Zawilce rzadko chorują, choć mogą pojawić się choroby grzybowe czy szkodniki jak mszyce.
Najprostszym sposobem rozmnażania zawilców jest podział dobrze rozrośniętych kęp wczesną wiosną.
Zawilce nadają się na rabaty bylinowe, do ogrodów naturalistycznych, leśnych czy przy zbiornikach wodnych oraz na kwiaty cięte.
Z czym posadzić na rabacie
Zawilce idealnie komponują się na rabatach wraz z:
bylinami jak np. funkie, paprocie, żurawki, brunnery, przywrotniki, rozchodniki okazałe, bodziszki, rdest himalajski, tojad, aster rozkrzewiony, tawułki
trawami ozdobnymi np. trzcinnik ostrokwiatowy, turzyce, rozplenica japońska, miskant chiński
krzewami przebarwiającymi się jesienią np. aronia czarna, fortegilla większa, oczar pośredni, dereń biały, klon palmowy, trzmielina oskrzydlona
roślinami zimozielonymi jako tło: np. cis, bukszpany, laurowiśnia
roślinami cebulowymi kwitnącymi wiosną aby zapewnić dekoracyjną rabatę cały sezon (np. czosnki ozdobne, narcyzy, tulipany).