top of page

Rannik zimowy

Eranthis hyemalis

kocimiętka

Fot. Katarzyna Wojewódka ©cogdziesadzic.pl

Rodzaj

bylina

Kolor kwiatu

żółte

Kwitnienie

II-III

Stanowisko

Półcieniste/Cieniste

Wysokość

10 cm

Rozstawa

7 cm

Zapotrzebowanie na wodę

Przeciętne

Gleba

Przepuszczalna/przeciętna ogrodowa

Wymagania

Przeciętne

Ph gleby

Obojętna/Zasadowa

Zimozielone

Nie

Opis, wymagania, uprawa

Rannik zimowy jest płożącą rośliną bulwiastą, której część nadziemna zanika po kwitnieniu. Na przedwiośniu tworzy duże, żółte kępy kwiatów. Jest jedną z pierwszych roślin kwitnących wiosną.

Chętnie rozrasta się w miejscach słabo nasłonecznionych, gdzie mało roślin chce rosnąć. Preferuje gleby próchnicze, piaszczysto-gliniaste ale nie toleruje długotrwałej wilgoci ani ciężkiej gleby. Roślina nie nie jest podatna na choroby i nie wymaga podlewania, z wyjątkiem długotrwałej suszy. Rannik zimowy na tym samym stanowisku możne rosnąć wiele lat bez przesadzania.

Przed zasadzeniem wkładamy bulwy rannika zimowego do wody na kilka godzin, następnie umieszczamy je w glebie na głębokości około 5 cm. Ranniki zimowe najłatwiej rozmnaża się z bulw po okresie kwitnienia późną wiosną lub też poprzez wysiew nasion (późną wiosną).




Z czym posadzić na rabacie

Nadaje się do sadzenia pod drzewami i krzewami, również tam gdzie spadają liście, w ogrodach w stylu leśnym, naturalistycznym.

Ze względu na to, że część nadziemna ranników zimowych zanika zaraz po kwitnieniu najlepiej sadzimy je w towarzystwie innych bylin, które przykryją zamierające liście. Będą to przykładowo:

  • brunnera wielkolistna

  • pragnia wielokwiatowa

  • funkie

  • epimedium wielokwiatowe

Rannik zimowy dobrze też prezentuje się na rabacie w towarzystwie innych kwitnących wczesną wiosną roślin jak śnieżyczka, ciemierniki białe.



Zobacz projekty rabat

 Ostatnie wpisy

bottom of page